Sr1436 over Big Marsh Swamp
Fair Condition75 years old410 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hoke |
| Location | 0.05 Mi. S. Jct. Sr1444 |
| Carries | Sr1436 |
| Crosses | Big Marsh Swamp |
| Coordinates | 34.88712, -79.13189 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 113.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000930040 |