Sr1003 over Upchurches Pond
Fair Condition42 years old9,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hoke |
| Location | 0.1 Mi. S. Jct. Sr1413 |
| Carries | Sr1003 |
| Crosses | Upchurches Pond |
| Coordinates | 34.95244, -79.05344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 136.8 ft (41.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 417 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,200 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000930047 |