SH 27 over Creek
Fair Condition61 years old610 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Montgomery |
| Location | 0.11 M S Of Yell Co Line |
| Carries | SH 27 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.74395, -93.49908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 177.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 610 (2018) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000X0074 |