Nc45 over Pungo Lake Canal
Fair Condition44 years old900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | 50 S Jct Sr1338 |
| Carries | Nc45 |
| Crosses | Pungo Lake Canal |
| Coordinates | 35.62060, -76.55912 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 118.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950023 |