Nc12 Ferry over Hatteras Inlet
Fair Condition28 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | Ocracoke Island |
| Carries | Nc12 Ferry |
| Crosses | Hatteras Inlet |
| Coordinates | 35.18994, -75.78003 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 79.7 ft (24.3 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 131.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950113 |