Nc901 over I77
Fair Condition54 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.2 Mi. N. Jct. Sr1849 |
| Carries | Nc901 |
| Crosses | I77 |
| Coordinates | 36.00741, -80.83355 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 231.0 ft (70.4 m) |
| Max Span | 115.8 ft (35.3 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 1422.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970023 |