Us64 over Fourth Creek
Fair Condition71 years old8,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.2 Mi. E. Jct. Sr2322 |
| Carries | Us64 |
| Crosses | Fourth Creek |
| Coordinates | 35.80375, -80.85775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 101.7 ft (31 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 328.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,800 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970061 |