Us21 over Fourth Creek
Good Condition42 years old30,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.1 Mi. N. Jct. I40 |
| Carries | Us21 |
| Crosses | Fourth Creek |
| Coordinates | 35.80980, -80.87568 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 199.8 ft (60.9 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Area | 1321.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,500 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970068 |