Us21 over I77
Fair Condition57 years old11,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 2.7 Mi. N. Jct. I40 |
| Carries | Us21 |
| Crosses | I77 |
| Coordinates | 35.84904, -80.85900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 341.9 ft (104.2 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 70.2 ft (21.4 m) |
| Deck Area | 2229.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,000 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970071 |