I-40 Wbl over Nc226
Good Condition68 years old14,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 1.8 Mi.e.jct.us221 |
| Carries | I-40 Wbl |
| Crosses | Nc226 |
| Coordinates | 35.65826, -81.96239 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.9 ft (53 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 821.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,000 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110143 |