I-40 Ebl over Sr1763 Muddy Creek
Good Condition26 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 1 Mi.e.jct.sr1803 |
| Carries | I-40 Ebl |
| Crosses | Sr1763 Muddy Creek |
| Coordinates | 35.69393, -81.87416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 288.7 ft (88 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 1205.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2020) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110160 |