Sr1240 over Little Toe River
Fair Condition14 years old300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 0.2 Mi.n.jct.sr1135 |
| Carries | Sr1240 |
| Crosses | Little Toe River |
| Coordinates | 35.60409, -82.12900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 63.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110177 |