Sr1246 over Cane Creek
Fair Condition72 years old300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .3 Mi.w.jct.sr1228 |
| Carries | Sr1246 |
| Crosses | Cane Creek |
| Coordinates | 35.65714, -82.10831 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 61.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110210 |