Sr1142 over Greasy Creek
Fair Condition48 years old50 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .2 Mi.w.jct.sr1140 |
| Carries | Sr1142 |
| Crosses | Greasy Creek |
| Coordinates | 35.53622, -82.10417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 82.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110246 |