Sr1144 over Cove Creek
Good Condition22 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .2 Mi.e.jct.sr1001 |
| Carries | Sr1144 |
| Crosses | Cove Creek |
| Coordinates | 35.56356, -82.05619 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 59.7 ft (18.2 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 149.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110248 |