Sr1433 over Toms Creek
Fair Condition72 years old30 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .9 Mi.w.jct.us221 |
| Carries | Sr1433 |
| Crosses | Toms Creek |
| Coordinates | 35.74487, -82.06047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 69.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110282 |