Co RD 22 over I - 65
Fair Condition67 years old526 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Shelby |
| Location | I 65 * Co RD 22 |
| Carries | Co RD 22 |
| Crosses | I - 65 |
| Coordinates | 33.15100, -86.76200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 265.1 ft (80.8 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 662.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 526 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006486 |