Sr1227 over Newberry Creek
Fair Condition56 years old300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 3.7 Mi.n.jct.us70 |
| Carries | Sr1227 |
| Crosses | Newberry Creek |
| Coordinates | 35.67486, -82.19829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 52.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110346 |