Access Road over Youngs Fork
Good Condition18 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .02mi.s.jct.nc226 |
| Carries | Access Road |
| Crosses | Youngs Fork |
| Coordinates | 35.64408, -81.94622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 55.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2008) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110379 |