State Highway 156 over Debra Creek-washington
Fair Condition54 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Washington |
| Location | 2 Mi W Of West Fork |
| Carries | State Highway 156 |
| Crosses | Debra Creek-washington |
| Coordinates | 35.91690, -94.21366 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000X0248 |