Us64 over Nantahala River
Poor Condition61 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .2 Mi.w.jct.sr1448 |
| Carries | Us64 |
| Crosses | Nantahala River |
| Coordinates | 35.09426, -83.56053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.8 ft (48.1 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 485.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130023 |