Sr1618 over Clear Creek
Good Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .1 Mi.n.jct.sr1613 |
| Carries | Sr1618 |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 35.00458, -83.21103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Area | 63.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130035 |