Us64 Ebl over Sr1154
Fair Condition53 years old6,750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .3 Mi.e.jct.sr1153 |
| Carries | Us64 Ebl |
| Crosses | Sr1154 |
| Coordinates | 35.16665, -83.40358 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 432.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,750 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130096 |