Township Road 1550 over Muddy Fork
Poor Condition94 years old97 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | .27 Mi E Of Tr 65 |
| Carries | Township Road 1550 |
| Crosses | Muddy Fork |
| Coordinates | 40.83639, -82.13764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 149.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 97 (2013) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0334987 |