Cherokee #78 over Little Mud Creek
Fair Condition67 years old267 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Cherokee |
| Location | 1.4 Mi SE Cherokee #22 |
| Carries | Cherokee #78 |
| Crosses | Little Mud Creek |
| Coordinates | 34.16324, -85.45839 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 367.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 267 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006676 |