Township Road 126 over Vermillion River
Good Condition48 years old40 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | .89 M E Of US 250 |
| Carries | Township Road 126 |
| Crosses | Vermillion River |
| Coordinates | 41.04908, -82.42039 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 79.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2013) |
| Truck Traffic | 60% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0335096 |