County Road 281 over West Fork
Good Condition55 years old425 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | .59 Mi S Of CR 40 |
| Carries | County Road 281 |
| Crosses | West Fork |
| Coordinates | 41.04976, -82.18170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 99.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 425 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0335649 |