County Road 500 over Orange Creek
Good Condition27 years old839 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | 0.10 Mi East Of Cr-500 |
| Carries | County Road 500 |
| Crosses | Orange Creek |
| Coordinates | 40.99267, -82.25154 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 155.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 839 (2014) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0335789 |