Township Road 585 over Quaker Springs Run
Fair Condition57 years old93 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | .16 M S Of SR 179 |
| Carries | Township Road 585 |
| Crosses | Quaker Springs Run |
| Coordinates | 40.76583, -82.23533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 70 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 93 (2013) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0336076 |