CR 30-a over Seymour Run
Good Condition43 years old1,036 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | .17 E Of Tr 1095 |
| Carries | CR 30-a |
| Crosses | Seymour Run |
| Coordinates | 40.77333, -82.33630 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 85.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,036 (2014) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0336106 |