County Road 1802 over Oldtown Run
Good Condition39 years old91 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | .08 M W Of Tr 1804 |
| Carries | County Road 1802 |
| Crosses | Oldtown Run |
| Coordinates | 40.79737, -82.24121 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 91 (2014) |
| Truck Traffic | 66% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0336378 |