US 6 over Hoskins Creek
Good Condition126 years old2,812 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.70 Mi W Of SR 534 |
| Carries | US 6 |
| Crosses | Hoskins Creek |
| Coordinates | 41.60570, -80.96640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 86.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,812 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400068 |