US 6 over Grand River
Fair Condition40 years old2,705 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.50 Mi W Of SR 45 |
| Carries | US 6 |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 41.60538, -80.89469 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 452.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,705 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400173 |