US 6 over Br Ashtabula River
Good Condition38 years old2,103 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 5.40 Mi N Of SR 85 |
| Carries | US 6 |
| Crosses | Br Ashtabula River |
| Coordinates | 41.68464, -80.57034 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 160.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,103 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400505 |