SR 7 over East Br Ashtabula River
Fair Condition49 years old2,193 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.32 Mi S Of SR 167 |
| Carries | SR 7 |
| Crosses | East Br Ashtabula River |
| Coordinates | 41.76027, -80.57074 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 478.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,193 (2015) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400718 |