Co.rd.#fr75 over Hurricane Creek
Good Condition36 years old50 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Franklin |
| Location | No Data Entered |
| Carries | Co.rd.#fr75 |
| Crosses | Hurricane Creek |
| Coordinates | 35.70629, -94.02821 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 167.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 081005000001008 |