SR 45 over Rock Creek
Good Condition41 years old3,815 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 3.70 Mi N Of US 6 |
| Carries | SR 45 |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 41.65827, -80.86124 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 371.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,815 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0402354 |