SR 45 over Mill Creek
Good Condition73 years old4,400 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 4.00 Mi S Of SR 307 |
| Carries | SR 45 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 41.71444, -80.85278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 573.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,400 (2016) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0402494 |