Clay Street Ch-16 over Ir 90
Fair Condition67 years old1,146 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.45 Mi W Of SR 45 |
| Carries | Clay Street Ch-16 |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.78196, -80.86292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 438.0 ft (133.5 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 1401.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,146 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0403784 |