Nfsr 1520 over Cove Creek
Good Condition8 years old50 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Franklin |
| Location | 1.4 Mi West Ste. HWY 23 |
| Carries | Nfsr 1520 |
| Crosses | Cove Creek |
| Coordinates | 35.70111, -93.83613 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 97.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 081005000025132 |