SR 167 over Br Ashtabula River
Good Condition29 years old1,237 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.42 Mi E Of SR 193 |
| Carries | SR 167 |
| Crosses | Br Ashtabula River |
| Coordinates | 41.75221, -80.62092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 464.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,237 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0405027 |