Local Access Road over Buffalo National River
Fair Condition83 years old20 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Newton |
| Location | 0.5 Miles East Of Ponca |
| Carries | Local Access Road |
| Crosses | Buffalo National River |
| Coordinates | 36.02125, -93.35478 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.6 ft (13.9 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 55.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1943 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 7150001P0000000 |