US 322 over Phelps Creek
Good Condition94 years old3,621 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.53 Mi W Of SR 534 |
| Carries | US 322 |
| Crosses | Phelps Creek |
| Coordinates | 41.53532, -80.96381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 609.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,621 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0406120 |