Usr 40 over W Fork Of Hellbranch Run
Fair Condition34 years old8,534 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.91 Mi E Of C-140 |
| Carries | Usr 40 |
| Crosses | W Fork Of Hellbranch Run |
| Coordinates | 39.94996, -83.18100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 177.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,534 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2502380 |