US 40-main Street over Blacklick Creek
Good Condition29 years old27,767 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Just West Of Sr256 |
| Carries | US 40-main Street |
| Crosses | Blacklick Creek |
| Coordinates | 39.95521, -82.80433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 169.6 ft (51.7 m) |
| Max Span | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Width | 68.6 ft (20.9 m) |
| Deck Area | 1080.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,767 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2502860 |