US 62 over Scioto Big Run
Fair Condition95 years old18,723 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1 Mi N Of SR 270 |
| Carries | US 62 |
| Crosses | Scioto Big Run |
| Coordinates | 39.91574, -83.06545 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 257.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,723 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503077 |