Cassady AVE Cr-96 over Ir-670 / Us-62
Good Condition40 years old15,091 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.93 Mi W Of Ir270 |
| Carries | Cassady AVE Cr-96 |
| Crosses | Ir-670 / Us-62 |
| Coordinates | 39.99648, -82.93031 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 418.6 ft (127.6 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 2373.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,091 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503344 |