U.s. Highway 101 over Redwood Creek Overflow
Good Condition76 years old3,750 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Humboldt |
| Location | 01-hum-101-120.02 |
| Carries | U.s. Highway 101 |
| Crosses | Redwood Creek Overflow |
| Coordinates | 41.28508, -124.07758 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 255.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,750 (2009) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04 0034 |