Roberts RD over Ir-70
Fair Condition56 years old1,588 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.8 Mi. E. Of Madison Co. |
| Carries | Roberts RD |
| Crosses | Ir-70 |
| Coordinates | 39.98083, -83.23458 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 447.8 ft (136.5 m) |
| Max Span | 132.9 ft (40.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1419.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,588 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503727 |