State Route 299 over South Fork Trinity River
Good Condition38 years old4,400 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Humboldt |
| Location | 01-hum-299-42.95 |
| Carries | State Route 299 |
| Crosses | South Fork Trinity River |
| Coordinates | 40.88813, -123.60208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 436.4 ft (133 m) |
| Max Span | 215.9 ft (65.8 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 1,596 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,400 (2009) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04 0050 |